startuj z golfmedia.pl | dodaj nas do ulubionych
Strona główna arrow Artykuły arrow Koń i słońce
ShortNews
Pole golfowe w Darłowie?

Image

Do czterech zachodniopomorskich pól golfowych może dołączyć w niedługim czasie nowy obiekt.

 
LOGOWANIE

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
REKLAMA
ReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama


Koń i słońce Drukuj Email
30.01.2006.

ImageWarto pospacerować po zaułkach targu w Tunisie. Zadumać się nad dziejami walk Rzymian i Kartagińczyków. Na deser zagrać rundkę na polu o prawie 80-letniej historii. Herbem Kartaginy był koń pod gorącym słońcem. Trudno o lepszy symbol ducha tego miasta.

 W Tunisie jest klub golfowy "Golf Carthage" założony w 1927 roku. Pole, pewnie dość nowoczesne w momencie budowy, nie przystaje już do dzisiejszych standardów. Obecnie ma par 66 i długość 4927 m. Nie ma żadnego par pięć i trudno porównywać jego trudność do pól mistrzowskich. Tym niemniej jako pole do treningu nadaje się znakomicie. Nie ma dołków oferujących para za darmo. Dołki par 3 mają długość zwykle ponad 160 m, a dołki par 4 powyżej 320 m. Jeżeli dodamy do tego dość wąskie fairwaye ograniczone z boków drzewami lub "Out of bound" otrzymujemy solidnie trudną dawkę golfa. Trzeba po prostu grać prosto co, jak wiemy, czasem golfistom sprawia kłopoty. Godna podkreślenia jest doskonała kondycja greenów. Pewnie niektóre z nich pamiętają początki pola. Trawa jest wspaniała, jednorodna i gęsta a piłka toczy się jak po stole. Na polu jest zwykle tłok. Członkowie korpusu dyplomatycznego i liczni przedsiębiorcy nawet w tygodniu znajdują czas na rundkę.

 Największymi atrakcjami Tunisu są zakupy na „sukach” (orientalnych bazarach) i odwiedziny w muzeum Bardo oraz w Sidi Bu Said.

 Bazar znajduje się w obrębie medyny, XVIII-wiecznego, otoczonego murem miasta– suki rozmieszczono w wąskich uliczkach wokół meczetu Az-Zajtuna. Stoiska z tymi samymi towarami są rozmieszczone obok siebie. Najbliżej meczetu są suki z perfumami i z materiałami. Dalej targ rannych pantofli oraz suk z wyrobami ze złota, który jest wciąż centrum sprzedaży biżuterii. Są też suki z dywanami oraz oferujący najpiękniejsze wyroby ze skóry.

 Tunezyjskie Muzeum Narodowe Bardo jest miejscem, gdzie zgromadzono wszystkie skarby archeologiczne kraju. Turyści odwiedzają je głównie ze względu na jedną z najpiękniejszych na świecie kolekcji rzymskich mozaik wykonanych na przestrzeni ośmiu wieków, począwszy od IV wieku p.n.e. a skończywszy w IV wieku po Chrystusie..

 Sidi Bu Said - Jest to bez wątpienia najładniejsza miejscowość w Tunezji, ze swymi nieskazitelnie białymi domami, ozdobionymi jasnoniebieskimi drzwiami i okiennicami oraz kratami z kutego żelaza. Przepiękne widoki na port jachtowy rozpościerają się z nadbrzeżnych kawiarenek, gdzie serwuje się orzeźwiającą tunezyjską herbatę, mocno miętową i mocno słodzoną w ręcznie malowanych szklanych literatkach.

 Na przedmieściach Tunisu, wśród bogatych willi na przedmieściach, znajdują się pozostałości Kartaginy – historycznego punickiego miasta. Kartagina była potężnym starożytnym mocarstwem obejmującym swoim zasięgiem tereny północnej Afryki oraz obecnej Hiszpanii i Włoch. Konflikt pomiędzy Rzymem a Kartaginą w 264 roku p.n.e. dał początek długotrwałym wojnom, znanym jako wojny punickie. Toczyły się one na ogromnym obszarze, rozciągającym się od Kartaginy, poprzez Półwysep Iberyjski, aż po Italię. Konflikt trwał 118 lat i zakończył się w 146 roku p.n.e., gdy Kartagina została zdobyta i zrównana z ziemią.

Image
Golf de Cartage, puttuje Filip Naglak

Image
Greeny na polu w Tunisie są wspaniałe

Image
Plan pola w Tunisie

Image
Na polu w Tunisie rosną pomarańcze. "Czy te spady są jadalne" rozmyśla Krzysztof "Misiek" Misiaczyński 

Image
Tradycyjny dom tunezyjski miał kilka kondygnacji, wychodziło się też na dach

Image
Charakterystyczne dla Sidi Bu Said bogato zdobione, niebieskie drzwi

Image
Dziedziniec tunezyjskiego domu pełen roślin i kolorów

Image
Panorama Tunisu z kartagińskiego wzgórza

Image
Najsłynniejsza kawiarnia w Tunisie oferuje wspaniały widok na port jachtowy

Image
Jedna ze starożytnych mozaik w muzeum Bardo

Image
Widok na dachy tuniskiego suku (targu), targowisko ciągnie się aż do wieżowców widocznych w dali

Image
Stragany mamią kupujących ferią barw

Image
Wejście na suk w głębi wieża jednego z meczetów
Komentarze
Szukaj
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


 

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone
golfmedia.pl © 2005