startuj z golfmedia.pl | dodaj nas do ulubionych
Strona główna arrow Artykuły arrow Korzyści z hazardu
ShortNews
Pole golfowe w Darłowie?

Image

Do czterech zachodniopomorskich pól golfowych może dołączyć w niedługim czasie nowy obiekt.

 
LOGOWANIE

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
REKLAMA
ReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama


Korzyści z hazardu Drukuj Email
20.07.2008.
Image W tym roku zmieniła się interpretacja niektórych przepisów dotyczacych przeszkód wodnych. Generalnie linia R&A jest taka, aby golfista nie otrzymywał niezasłużonych korzyści z tego, ze jego piłka wpadnie do hazardu. Na pytania czytelników odpowiada Krzysztof Góra, sędzia golfowy i członek klubu w Binowie.

 1. PYT. Binowo, tee dołka nr 10.
 Po drajwie piłka leci w krzaki po lewej stronie oznaczone czerwonymi palikami. Leci bardzo wysoko, zahacza o zarośla. Może przeleciała ponad i leży gdzieś za krzakami. Jak się zachować? Zadeklarować hazard? Jeśli tak, to kto ma to zrobić? Gracz, czy ktoś z flajtu? Nikt nie ma pewności, czy piłka została w hazardzie, czy może leży gdzieś za przeszkodą...
Grac provisional? A co będzie, gdy po zadeklarowaniu hazardu, znajdzie się piłkę poza hazardem?
ODP. Co to znaczy, że zadeklarowałem hazard. W regułach nie ma takiego pojęcia. Z tym deklarowaniem zrobiła się pewna maniera nie mająca nic wspólnego z przepisami. Nie można deklarować, że piłka jest w hazardzie.
Reguła 27-1  mówi : Jeżeli przypuszcza się, że piłka została zgubiona poza przeszkodą wodną lub, że może znajdować się poza granicami pola, dla za­oszczędzenia czasu gracz może tymczasowo uderzyć drugą piłkę zgodnie z regułą 27-1.
Żeby uznać, że piłka mogła zostać zgubiona w przeszkodzie wodnej to należy być tego pewien. W decyzji 26-1/1 w książce „Decisions on the Rules of Golf ” wyjaśniono precyzyjnie znaczenie wyrażenia “wiadome lub w zasadzie pewne”.

 „Jeżeli piłka uderzona w kierunku przeszkody wodnej nie została znaleziona, określenie  "wiadome lub w zasadzie pewne" wskazuje poziom pewności, że piłka jest w przeszkodzie wodnej i że wymagane jest żeby gracz postępował zgodnie z regułą 26-1. Gracz nie może po prostu założyć, że jego piłka jest w przeszkodzie wodnej ponieważ istnieje taka możliwość, że piłka może być w przeszkodzie wodnej. Jeżeli nie jest wiadome, że piłka jest w przeszkodzie wodnej, to nie można postępować zgodnie z regułą 26-1 i aby tę regułę zastosować to nie może być żadnych wątpliwości, że piłka jest zgubiona w hazardzie. W innym przypadku piłka musi być traktowana jako zgubiona poza hazardem i gracz musi postępować zgodnie z regułą 27-1.
Aby określić czy posiadamy wiedzę lub w zasadzie pewność należy wziąć pod uwagę wszystkie występujące okoliczności wraz z warunkami fizycznymi wokół przeszkody wodnej i oświadczenia graczy. Na przykład, jeżeli przeszkoda wodna jest dookoła otoczona fairway na którym ciężko zgubić piłkę, to istnieje większa pewność że piłka jest w hazardzie niż gdy będzie tam głęboki  rough. Obserwując piłkę rozpryskującą wodę w przeszkodzie wodnej nie będziemy mieć koniecznej wiedzy i pewności co do miejsca jej położenia jako, że czasami piłka może wyskoczyć z hazardu. .

Sposób rozpatrywania sytuacji na dołku nr 10 w Binowie zależy od kilku czynników:
a. skąd jest gra (tee białe, żółte lub czerwone)
b. czy za przeszkodą wodną na dołku 16 jest skoszony rough
c. lot i kierunek lotu piłki,
 W większości przypadków jeżeli lot piłki jest w kierunku tej przeszkody wodnej to nie gramy piłki prowizorycznej, chyba, że rough za przeszkodą jest wysoki i istnieje prawdopodobieństwo zgubienia piłki poza przeszkodą.  Bardzo często piłki lądujące za tą przeszkodą są znajdowywane. Jeżeli nie znajdziemy piłki a rough jest na tyle niski, że ze znajdowaniem nie ma problemu a piłki nie znajdziemy, to należy przypuszczać, że piłka została w przeszkodzie. Natomiast, jeżeli kierunek lotu piłki wskazuje, że piłka mogła zostać zagubiona w brzózkach to gramy piłkę prowizoryczną.

PYT. CD. Podobna sytuacja jest w Amber Baltic w Kołczewie na dołku nr 7. Po drajwie nie wiadomo, czy piłka wylądowała w hazardzie po prawej, czy może ocalała i gdzieś leży. Grać provisional, czy iść i szukać, a potem wracać i grać trzecie uderzenie z tee? Zakładamy sytuację, gdy nie ma pewności, że wpadła do wody.

ODP. Jeżeli nie ma pewności, że piłka jest w wodzie to gramy piłkę tymczasową. Nic się nie stanie, nawet jeżeli po dojściu znajdziemy piłkę w przeszkodzie. Podnosimy piłkę prowizoryczną.  

PYT. CD W Kołczewie podobnie jest na dołku nr 3. Daleko po lewej, za laskiem są czerwone paliki. Z tee nie widać jednak, gdzie upada piłka po skręcie w lewo. A może nie jest w hazardzie? Gdzie zadropować z karą, skoro z tee nie widać miejsca przecięcia hazardu?

ODP. Na turniejach są forecaddie i nie ma problemu z określeniem miejsca przecięcia granicy przeszkody. A jeżeli ich nie ma to pozostali członkowie grającej grupy powinni się tak ustawić aby kontrolować cały lot piłki. Reguła 26-1 mówi:
Jest kwestią faktów, czy piłka, która nie została znaleziona po uderzeniu w kierunku przeszkody wodnej znajduje się  w przeszkodzie wodnej. Aby można było zastosować tę regułę, musi być ogólnie wiadome lub w zasadzie pewne że piłka znajduje się  w przeszkodzie wodnej. W razie braku takiej wiedzy lub pewności gracz musi postępować zgodnie z regułą 27-1.
Jeżeli nie widziałem, że piłka przekracza granice przeszkody wodnej to traktujemy, ze piłka została zagubiona. Dlatego radziłbym  w takim przypadku grać piłkę prowizoryczną.

2. PYT. Kiedy jest pewność, że piłka wpadła do hazardu? Jeśli widać rozbryzg wody. Jeśli wpadła w tataraki, bo nie ma innej możliwości? Jeśli wszyscy się umówimy, że był prawdopodobnie hazard?

Odpowiedź w decyzji powyżej.

3. PYT. W Binowie usunięto niebieskie paliki „teren w naprawie”. Na dołku nr 6 piłka wpada między drzewka. Grać, czy jest uwolnienie? Nigdzie nie można znaleźć reguł lokalnych dotyczących Binowa... Na scorekarcie są stare...

ODP. Przyjęło się ogólnie na wszystkich polach golfowych, że ochraniamy wszystkie młode drzewka i nasadzenia do wysokości dwóch kijów. Binowo ma już nowe reguły lokalne, które znajdą się na aktualnie drukowanych kartach punktowych. Zastosowanie ma tu reguła lokalna: Utrudnienia nieruchome. (Reg. 24-2) - Drzewka oraz młode nasadzenia do wysokości dwóch kijów lub opalikowane, są utrudnieniami nieruchomymi.
Reguła 24-2 : Zakłócenie przez sztuczne utrudnienie nieruchome występuje wtedy, gdy piłka leży w lub na sztucznym utrudnieniu nieruchomym albo kiedy sztuczne utrudnienie nieruchome przeszkadza w usta­wieniu gracza lub w jego zamierzonym swingu. W przypadku gdy  sztuczne utrudnienie nieruchome znajduje się w linii gry nie jest uwa­żane za zakłócenie w rozumieniu niniejszej reguły.
Uwolnienie od tego :
Jeżeli piłka leży na terenie zielonym gracz musi podnieść piłkę i upuścić ją bez kary w obrębie długości jednego kija golfowego, lecz nie bliżej dołka od najbliższego punktu uwolnienia. Najbliższy punkt uwolnienia nie może znajdować się w hazardzie ani na putting greenie. Podczas upuszczania piłki w obrębie długości jednego kija golfowego od najbliższe­go punktu uwolnienia piłka musi najpierw dotknąć części pola golfowego w miejscu, które uwalnia od zakłócenia spowodowanego sztucznym utrudnieniem nieruchomym i które nie leży w hazardzie ani na putting greenie.

Czyli od drzewka do wysokości dwóch kijów (może być driver), które przeszkadza w ustawieniu się, lub uderzeniu mamy uwolnienie bez kary. Jeżeli uwolnimy się od jednego drzewka a znajdziemy się pod innym od którego też jest uwolnienie to postępujemy tak samo aż znajdziemy miejsce skąd możemy grać albo już nie uzyskamy uwolnienia, bo np. drzewko będzie wyższe niż dwa kije. Najbliższy punkt uwolnienia zawsze musi być wyznaczony nie bliżej dołka. Może być w bok lub w tył.

 Na zakończenie: namawiamy do zapoznawania się z przepisami. Nagrodę Nobla dla tego, kto w internecie znajdzie aktualne zasady gry w golfa!!!
Płacimy słone składki do PZG. Na stronach Związku próżno szukać...

Link: http://www.randa.org/  ; http://www.usga.org/playing/rules/books/rules.html

Zgadzam się, że strona PZG powinna zawierać zakładkę z regułami.
Natomiast PZG wydał w tym roku nowe reguły gry w golfa, które powinien Pan dostać bezpłatnie w macierzystym klubie.

Odpowiedź – Krzysztof Góra – sędzia golfowy – członek klubu Binowo.

Komentarze
Szukaj
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


 

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone
golfmedia.pl © 2005