startuj z golfmedia.pl | dodaj nas do ulubionych
Strona główna arrow Polemiki arrow Jeszcze parę słów o sędziach
ShortNews
Pole golfowe w Darłowie?

Image

Do czterech zachodniopomorskich pól golfowych może dołączyć w niedługim czasie nowy obiekt.

 
LOGOWANIE

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
REKLAMA
ReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama


Jeszcze parę słów o sędziach Drukuj Email
23.05.2007.
Image W nawiązaniu do wcześniejszej dyskusji sędziów golfowych Jerzego Czaplejewicza i Filipa Ruszczyńskiego, Kazimierz Zadrożny z SKG Toya zabiera głos na temat roli sędziego w golfie.

 

 "Do dyskusji na temat roli sędziego w sporcie golfowym chciałbym dorzucić parę osobistych refleksji.

 Wydaje mi się, że głównym powodem nieporozumień i napięć w relacjach sędzia – zawodnik jest brak jasnych i przejrzystych reguł w sytuacjach wymagających interwencji. To ,, niedookreślenie’’ roli sędziego powoduje, że każda ze stron interpretuje sobie jego rolę na swój sposób. Dla jednych jest on policjantem, dla drugich natrętem przeszkadzającym w grze, dla innych jeszcze partnerem służącym pomocą.

Z drugiej zaś strony, niektórym sędziom taka rola policjanta także odpowiada.

Jedynym sensownym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby napisanie Karty Sędziego - czyli zbioru praw i obowiązków, oraz szczegółowych zasad postępowania w relacjach z zawodnikiem. Określenie sędziego jako ,, partnera w grze, służącego pomocą’’, pomogło by zarówno sędziemu jak i zawodnikowi w zrozumieniu jego roli i znaczenia w turnieju.  Oczywiście samo napisanie kodeksu sędziowskiego niewiele zmieni, tak jak istnienie etykiety i reguł gry nie wyklucza przypadków drastycznego ich łamania, dlatego powinna temu towarzyszyć systematyczna praca szkoleniowa.


1. Członkowie klubów powinni być systematycznie szkoleni z zakresu etykiety i reguł gry (to zadanie dla sędziów w klubach ).

2. Sędziowie golfowi powinni być systematycznie szkoleni i weryfikowani (to zadanie dla Stowarzyszenia Sędziów).


 Być może wówczas  pojawiałby się częściej na naszych polach golfowych wzajemny respekt i poszanowanie, czego wszystkim golfistom, sędziom i sobie życzę


Kazimierz Zadrożny

SKG Toya"

Komentarze
Szukaj
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


 

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone
golfmedia.pl © 2005