startuj z golfmedia.pl | dodaj nas do ulubionych
Strona główna arrow Artykuły arrow Zmiany w Regułach Golfa
ShortNews
Pole golfowe w Darłowie?

Image

Do czterech zachodniopomorskich pól golfowych może dołączyć w niedługim czasie nowy obiekt.

 
LOGOWANIE

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
REKLAMA
ReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama


Zmiany w Regułach Golfa Drukuj Email
10.11.2007.
Image Sędzia golfowy Krzysztof Góra przesłał materiał na temat zmian w przepisach golfowych, które zostaną wprowadzone od początku 2008 roku. Generalnie kierunek zmian należy ocenić pozytywnie. Od nowego roku możliwa już będzie identyfikacja piłki w hazardzie a kara za uderzenie w siebie, swój sprzęt lub swego cadiego zredukowana została do jednego uderzenia.
 Analizując nowe reguły gry w golfa, wprowadzane od początku 2008, można znaleźć 28 poprawek w 34 regułach. W celu lepszego zrozumienia wprowadzanych poprawek, których celem było poprawienie jasności i przejrzystości reguł oraz ujednolicenia kar za podobne wykroczenia, chciałbym je przedstawić i zinterpretować.

 Pierwsza zmianę wprowadzono w definicji  Porada (Advice), mówiąc, że informacja o odległości nie jest nią.

 Kolejna zmiana w definicji Piłki zgubionej (Lost Ball) – dodano dwa nowe punkty rozszerzające ją o wprowadzenie drugiej piłki.  

 Definicja Mecze (Matches) została rozdzielona na dwie części – pierwszą są formy Match Play a drugą formy Stroke play.

 W regule 1-2 – Wywieranie wpływu na piłkę - uwagę wprowadzono do kar natomiast nowa uwaga precyzuje co to jest poważne złamanie reguł.  

 Jeszcze inna zmiana redukuje karę za niesienie i nieużywanie nie zatwierdzonego do gry kija  do dwóch uderzeń na dołek ale nie więcej niż cztery uderzenia. Dotychczas była to bezwzględna kara dyskwalifikacji – reguła 4-1 – Kształt i wykonanie kijów golfowych i reguła 4-2 – Zmiana charakterystyki gry kija golfowego i materiał obcy.

 Uległa zmianie częściowo reguła 12-1 – Szukanie piłki; znalezienie piłki –  dodano brak kary za poruszenie piłki w sztucznym utrudnieniu.

 Zmieniono regułę 12-2 związaną z identyfikacją piłki. Dotychczas zawodnik mógł dokonać identyfikacji piłki na obszarze pola golfowego z wyłączeniem hazardów i bunkrów. Teraz taka identyfikacja będzie mogła zostać przeprowadzona na całym obszarze pola golfowego. Unikniemy sytuacji gdy zawodnik po zagraniu z hazardu, znalezioną piłką w miejscu prawdopodobnego zgubienia swojej, musiał wracać się np. 150 m do hazardu po następną piłkę, zagrać ją i znów wracać się i tak aż upłynie 5 minut albo trafi wcześniej na swoją piłkę lub zastosuje regułę 26-1 rezygnując z szukania. Umożliwienie identyfikacji piłki w hazardach i bunkrach przyspieszy grę.

 W regule 13-4 – Piłka w hazardzie – Działania zabronione - zmianie uległ wyjątek 1, w którym bez kary można w hazardzie dotknąć naturalnych utrudnień ruchomych w celu zapobieżenia upadkowi. Konsekwencją umożliwienia identyfikacji piłki w hazardzie jest dodanie możliwości dotknięcia gruntu lub naturalnych utrudnień ruchomych podczas markowania pozycji piłki.
Do wyjątku 2 dodano zdanie mówiące, że gracz może wyrównać piasek lub ziemię w hazardzie bez kary jeżeli piłka jest na zewnątrz hazardu.
Dodano także wyjątek 3, który mówi o nie działaniu reguły 13-4a (testowanie stanu hazardu)  po uderzeniu piłki z hazardu do innego hazardu w hazardzie z którego było uderzenie.

 W regule 14-3 – Niedozwolone przyrządy, nietypowy sprzęt i nietypowe użycie sprzętu -  dodano nowy wyjątek mówiący o możliwości użycia, z medycznego punktu widzenia, sztucznego urządzenia lub nietypowego wyposażenia.
Umożliwiono także wprowadzenie, poprzez regułę lokalną, urządzeń do pomiaru odległości – do tej pory obowiązuje tylko decyzja 14-3/0.5.

 W regule 15-2 – Piłka podmieniona – dodano wyjątek, aby uniknąć podwójnego karania w sytuacji, gdy gracz niewłaściwie podmienia piłkę i gra z niewłaściwego miejsca. Do tej pory można było za to otrzymać nawet cztery punkty kary.

 W regule 15-3 – Niewłaściwa piłka – tylko wyczyszczono sformułowania  związane z hazardem – związane jest to z identyfikacją piłki w hazardzie.

 Wprowadzono nowy punkt 1e w regule 16 – Putting Green – Stanie okrakiem lub na linii puttowania. Nie ma kary jeżeli stanie okrakiem na linii puttowania jest niezamierzone lub takie stanie wynika z unikania stania na linii puttowania innego gracza.

 W regule 18 – Piłka w spoczynku poruszona – zmieniono karę za złamanie reguły tak, aby uniknąć podwójnego karania podczas bez uzasadnionego podniesienia piłki przez gracza i niewłaściwego podmienienia jej.

 W regule 18-1 -  Piłka w spoczynku poruszona  przez czynnik zewnętrzny – wprowadzono uwagę, aby wyjaśnić procedurę kiedy piłka mogła zostać poruszona przez czynnik zewnętrzny.

 Kolejna poprawka dotyczy zredukowania kary za przypadkowe odbicie piłki przez gracza, partnera, caddie lub wyposażenie  (reguła 19-2) z dwóch do jednego uderzenia w stroke play a w match play ze straty dołka do jednego uderzenia. Może to się zdarzyć np. w sytuacji grania z bunkra, gdy po uderzeniu piłka odbija się od krawędzi a następnie uderza gracza lub w jego wózek z kijami. Aktualnie za takie uderzenie w siebie lub we własny sprzęt gracz otrzymuje dwa uderzenia kary, natomiast w nowych przepisach będzie to tylko jedno uderzenie.

 Reguła 20-3a – Kładzenie i odkładanie – Przez kogo i gdzie – poprawka redukuje karę główną do jednego uderzenia za umieszczenie piłki przez osobę nieupoważnioną do tego i tylko do sytuacji, jeżeli błąd nie zostanie poprawiony. W tym punkcie zawarto także informacje o karze dwóch uderzeń za odłożenie piłki w niewłaściwe miejsce i nie skorygowanie tego zgodnie z regułą 20-6.

 Konsekwencją zmiany reguły 15-3 związanej z podwójną karą przy podmianie piłki i graniu z niewłaściwego miejsca jest zmiana w regule 20-7c, która też redukuje karę do dwóch uderzeń..

 Poprawka w regule 24-1 – Sztuczne utrudnienia ruchome – umożliwia przytrzymywaną, trzymaną lub usuniętą flagę przesunąć podczas ruchu piłki.

 Z reguł usunięto jedno z najbardziej kontrowersyjnych sformułowań  – „ewidentne przyczyny” . Zastąpiono je mocniejszym sformułowaniem  - „wiadomo lub praktycznie pewne”, które ma mniejsze możliwości na dowolność interpretacji np. czy piłka mogła zaginąć w hazardzie czy obok. Teraz musi być pewność, że tam zaginęła a nie że mogła. Ale związane jest to nie tylko z hazardem (reguła 26-1) ale i sztucznymi utrudnieniami (reguła 24-3), nienormalnymi warunkami ziemnymi (reguła 25-1c) czy z piłką out of bound (reguła 27-1).
Do reguł lokalnych dodano możliwość uzyskania uwolnienia z tytułu łączenia ciętej darni poprzez wprowadzenie nowego punktu do załącznika nr 1 w części B -  Połączenia ciętej darni.
Rozszerzono uwolnienie od tymczasowego sztucznego utrudnienia nieruchomego - TIO (Temporary Immovable Obstructions) uwzględniając również linię grania.

 Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia pozwolą lepiej zrozumieć nowe poprawki i przyczynią się do lepszej gry  w golfa.

Krzysztof Góra
Komentarze
Szukaj
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


 

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone
golfmedia.pl © 2005