startuj z golfmedia.pl | dodaj nas do ulubionych
Strona główna arrow Artykuły arrow Historia żelaznej siódemki
ShortNews
Pole golfowe w Darłowie?

Image

Do czterech zachodniopomorskich pól golfowych może dołączyć w niedługim czasie nowy obiekt.

 
LOGOWANIE

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
REKLAMA
ReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama


Historia żelaznej siódemki Drukuj Email
01.08.2008.
Image Jerzy Dudek - doskonały bramkarz, aktualnie reprezentant Realu Madryt, jest zapalonym golfistą. Ma w tej chwili handicap 28*, ale patrząc na jego wspaniały swing** nie wątpimy, że niebawem poziom jego gry bardzo się poprawi. Podczas lipcowego turnieju Mercedes Trophy rozgrywanego na polu Rosa pod Częstochową Jurek Dudek opowiedział nam o swojej golfowej pasji.

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z golfem?

Golfa oglądałem najpierw w telewizji, w najlepszym wydaniu. Moi koledzy z Liverpoolu grali w golfa, 50% drużyny było graczami. Podobnie jest teraz w Hiszpanii. Ja początkowo nie mogłem przekonać się do tego sportu, nie potrafiłem znaleźć czasu, żeby się tym zająć. Tak było do czasu, aż znalazłem starą żelazną siódemkę*** w swoim ogrodzie pod choinką, tuż przed przeprowadzką do Hiszpanii. Dla zabawy zacząłem uderzać papierowe kuleczki, później plastikowe w końcu normalne piłeczki golfowe, spodobało mi się i tak to się zaczęło.

Wiesz, skąd się wzięła ta siódemka pod choinką?

Podejrzewam, że zostawił ją poprzedni właściciel domu w którym mieszkaliśmy. Był on zapalonym golfistą i po prostu ten kij zawieruszył mu się gdzieś w ogrodzie.

Czy są jakieś elementy wspólne między piłką nożną a golfem?

Mnóstwo jest elementów wspólnych, z czasem dostrzegam ich coraz więcej. W obu dziedzinach trzeba być bardzo rozluźnionym i jednocześnie skoncentrowanym. W grze musi być zachowany pełen automatyzm zachowań, bez żadnego zbędnego myślenia i kombinowania. Musisz być bardzo pewnym tego co robisz. Jak podchodzisz do uderzenia z siódemką to musisz wiedzieć, że to jest dobry kij. Bez niepotrzebnego myślenia a może szóstkę, może ósemkę? W piłce jest identycznie. Jak kopię, nie mogę myśleć: a może nie trafię, a może nie dokopnę tam gdzie trzeba? Inaczej zaczynają się problemy. W obu tych sportach musi być wypracowany pełen automatyzm uderzeń.

Jaki miałeś dotąd najlepszy wynik na polu golfowym?

Jak dotąd moim najlepszym wynikiem na mistrzowskim polu golfowym jest dwadzieścia powyżej par**** (+20). Było to na polu w Hiszpanii, niedaleko kompleksu sportowego Realu. Tam bardzo często gramy, bardzo ładne pole leży blisko lotniska w Madrycie.

Jak grają Twoi koledzy z drużyny?

Najlepszy w drużynie Realu jest Guti, ma handicap 12. W Liverpoolu Michael Owen miał 4, a Steven Gerrard miał handicap 8. Jest to poziom gry na razie dla mnie całkiem nieosiągalny.

Jakie jest Twoje marzenie golfowe?

Zejść z handicapem do poziomu jednocyfrowego, to byłoby naprawdę coś fajnego. Nie jest to łatwe, trzeba wiele czasu spędzić na Driving Range***** i na polu golfowym. Mam nadzieję, że tego czasu będę miał coraz więcej.

Twoja rada dla początkujących?

Wybić jak najwięcej piłek, nawet nie liczyć uderzeń podczas gry. Chodzić po polu i uderzać, cieszyć się z każdego udanego zagrania. To dostarcza wielkich emocji, o tym mówimy potem godzinami a nawet dłużej. Nie zrażać się niepowodzeniami a wielka satysfakcja będzie kiedyś nagrodą.

Z kim chciałbyś zagrać w golfa?

Jak bym miał zagrać z Tigerem to pewnie emocje by nie wytrzymały. Mógłbym gdzieś lekko zakopać się w piachu ze wstydu. Z satysfakcją gram z dobrymi graczami, miałem kiedyś okazję zagrać z Sergio Garcią. Chętnie zagram z nim jeszcze, jak będzie okazja, a jak się podszkolę to korzyści będą większe.

Syn też gra w golfa?

Aleksander razem ze mną zaczynał. W Pro Amie****** wygrałem dla niego kije golfowe. Ma swój sprzęt i z zamiłowaniem, chociaż nie tak wielkim jak do piłki nożnej,  zaczyna uderzać piłkę golfową.

Rozmawiał Jerzy Dutczak.

*Handicap - liczba reprezentująca poziom gry golfisty. np. Golfista o handicapie 10 na mistrzowskim polu o par 72 powinien zwykle zagrać 82 uderzenia (par plus handicap). Najogólniej rzecz biorąc im mniejszy handicap tym lepszy gracz. Zawodowcy i mistrzowie amatorzy mają handicap 0 - zero. Bardzo dobrzy gracze mają handicap w granicach 0-9. Dobrzy gracze klubowi 10-20. Początkowym handicapem zawodnika amatora jest 36. Poziom gry przedstawiony tym handicapem przeciętnie zdolny amator osiaga po około roku treningu.

**Swing (z ang. obrót) - tak nazywa się ruch uderzeniowy w golfie, jego istotą jest obrót kija wokół ciała gracza - stąd nazwa.

***Siódemka - numer kija do gry w golfa. Kije do golfa mają numery w zależności od kąta nachylenia lica i długości trzonka.W skład kompletu do gry na polu może wchodzić 14 różnych kijów. Zaplanowanie odległości uderzenia w grze w golfa sprowadza się do wyboru kija, zamach do uderzenia każdym kijem jest taki sam. Generalnie im niższy numer, tym dalej leci piłka golfowa przy uderzeniu. Np. Siódemką żelazną przecietny gracz uderza na 130 m, ósemką na 115 m zaś  szóstką na 145 m.

****par (z ang. Proffessional Average Result) - średni rezultat zawodowca, innymi słowy norma uderzeń. Par dotyczy każdego dołka na polu. Na mistrzowskim polu jest przeciętnie cztery dołki o par 3 (długość dołka do 230 m), dziesieć dołków o par 4 (długość dołka 230-430 m), i cztery dołki o par 5 (o długości powyżej 430 m). Razem par mistrzowskiego pola golfowego jest sumą par wszystkich osiemnastu dołków i zwykle wynosi 72.

*****Driving Range - specjalnie przygotowane miejsce umożliwiające trening golfowych uderzeń.

******Pro Am - turniej w którym grają zawodowcy z amatorami. 

Image
Jerzy Dudek (z prawej) z autorem tekstu.

Komentarze
Szukaj
morphi  - Pro vs Am?   |89.78.236.xxx |2008-08-05 19:27:41
Wydawało mi się, że Pro Am to turniej, w którym grają zawodowcy "i"
amatorzy, ale pewnie się mylę a redaktor golfmedia wie lepiej :?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


 

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone
golfmedia.pl © 2005