startuj z golfmedia.pl | dodaj nas do ulubionych
Strona główna arrow Artykuły arrow Gryfińska Sekcja Golfa
ShortNews
Pole golfowe w Darłowie?

Image

Do czterech zachodniopomorskich pól golfowych może dołączyć w niedługim czasie nowy obiekt.

 
LOGOWANIE

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
REKLAMA
ReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama


Gryfińska Sekcja Golfa Drukuj Email
13.03.2010.
Image Nadzwyczaj miło nam donieść, że w Gryfinie, nieopodal Szczecina prężnie działa sekcja golfa  przy PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra. Rozwój sekcji jest przykładem, jak dynamicznie można rozwijać środowisko golfowe w Polsce, byle tylko były chęci i dostęp do infrastruktury. W ten sposób rozwija się golf w Europie Zachodniej. Mamy nadzieję, że za przykładem Gryfinian pójdą inne środowiska zakładowe. Golf jest wspaniałym sportem do integracji załóg. Poczytajcie jak to się robi.

 
 Sekcja Golfa - Dolna Odra przy PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra. Powstała 5 lutego 2009. Członków jest 35 (w tym 7 kobiet). Dwie osoby to emeryci, dodatkowo zaprosiliśmy do Zarządu Sekcji Wiceprezesa Binowo Park Golf Club Stefana Smolińskiego z Gryfina, który odpowiedzialny jest za proces szkolenia. Uprawnienia do gry na polu golfowym (Zielona Karta) zdobyło już 26 osób. Regularnie w turniejach na polu golfowym w Binowie gra 15 (w tym 4 panie) osób, które jednocześnie są członkami Binowo Park Golf Club (BPGC), dzięki temu mogą grać na małym polu bez opłat. Pomysłodawcą i Kierownikiem Sekcji jest Kryspin Pawlicz.

 Grupa zawodników – 6 osób zrobiła tak szybkie postępy, że występując w 8 Turniejach Klubowych na małym polu zdobyła większość pucharów. Wyróżniający się zawodnicy to Piotr Puchacz, Jerzy Kumik, Krzysztof Blatkiewicz i Czesław Kaliciak. Mamy wyróżniającego się juniora Tomasza Blatkiewicza. Panie nasze uczestniczą w zawodach na równi z mężczyznami, a w zawodach kobiecych odnoszą sukcesy, szczególnie  Krystyna Wojdyr, która zdobyła puchar za III miejsce  w Baltica Ladies Golf Tour 2009 dla początkujących. Nasz kolega Jerzy Kumik zdecydował się na uczestnictwo w ogólnopolskim PlayGolf Tour 2009 i odniósł duży sukces zajmując III miejsce w klasyfikacji generalnej. Cała szóstka (zdaniem szkoleniowców i kierownictwa BPGC) kwalifikuje się do przejścia na duże pole. Na tym polu już wielokrotnie trenowali i grali.

  
 Mit o golfie nr 1 – dla bogatych

 Na przykładzie naszej Sekcji – wynegocjowaliśmy  bardzo duże zniżki członkowskie w Binowo Park Golf Club (odległość – 20 km). Miesięczne  koszty wejść na małe pole golfowe (w sezonie) to 150 zł i to łącznie z dojazdem. Sprzęt w który zaopatrywali się nasi członkowie - 5 osób kupiło używany w cenie 150 – 250 zł, a pozostali – nowy na przecenach – koszt 350 – 500 zł.

Wydatki związane z grą w golfa są porównywalne do wydatków, z jakimi musimy się liczyć przy jeździe na nartach, żeglarstwie, grze w tenisa czy uprawiając takie hobby jak wędkarstwo. Dostępność golfa dla osób w praktycznie każdej grupie wiekowej wyróżnia ten sport spośród wielu innych i decyduje o rodzinnym charakterze tej gry.

 Mit o golfie nr 2 - dla elit

Wiemy, że golfiści to ludzie ze wszystkich grup społecznych podobnie jak narciarze, tenisiści czy żeglarze. Wśród golfistów 1/4 to kobiety. Jest to sport dla wszystkich, zarówno  8-letnich dzieci jak i dla seniorów. Zdobycie umiejętności golfowych potwierdza tzw. "zielona karta" - swoiste "golfowe prawo jazdy". Posiadanie zielonej karty upoważnia do gry na polach golfowych. Od tego właśnie momentu można się oddać prawdziwej frajdzie jaką przynosi gra w golfa.
 
 Szacuje się, że na całym świecie w golfa gra już ponad 160 mln ludzi. Dzisiaj nikt nie zaprzecza, że należy on do najszybciej i najprężniej rozwijających się. dyscyplin sportu. W ciągu ostatniego dziesięciolecia z zajęcia elitarnego, uprawianego przez wąska grupę ludzi, rozwinął się w sport masowy. W państwach takich, jak Kanada (gdzie ponad 16% ogółu mieszkańców regularnie sięga po kije golfowe), USA (10%), Irlandia (6,5%), czy też Szwecja (5,5%), golf stał się sposobem na spędzanie wolnego czasu i wyznacznikiem nowego, zdrowego stylu życia.

Wbrew powszechnie panującym opiniom, to nie jest sport tylko dla elit. W Skandynawii, której mieszkańcy wysoko cenią bliski kontakt z naturą, golf jest sportem rodzinnym nr 1. W Polsce regularnie uprawia tę dyscyplinę około 7-10 tysięcy osób, ale ocenia się, że co najmniej trzy razy tyle miało już styczność z kijami i piłeczką.

 Mit o golfie nr 3 - to nie sport
 
 W zależności od wielkości pola i naszych umiejętności w czasie jednej rundy pokonujemy od 7 do 10 km. Daje to około 4 do 5 godzin spędzonych na polu golfowym, na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Szybki marsz, do którego mobilizują osoby grające za nami, zmusza nasz układ krwionośny do pewnego wysiłku. W tym samym czasie średnio zaawansowany zawodnik wykonuje 80 do 100 uderzeń przy pełnej koncentracji i maksymalnym napięciu mięśniowym. Nie można zapomnieć o takiej samej liczbie próbnych swingów. Biorąc pod uwagę, że pełne uderzenie golfowe włącza do pracy 124 mięśnie, jest to także świetny sposób na utrzymanie ciała w formie.

 Poza zdrowotnymi zaletami golfa, jego niewątpliwym atutem jest też ogólnodostępność, rozumiana nie tylko jako brak wygórowanej bariery finansowej uprawiania tej dyscypliny, ale przede wszystkim jako brak ograniczeń związanych z wiekiem, płcią, poziomem umiejętności czy formą fizyczną.

Tekst: Kryspin Pawlicz

Komentarze
Szukaj
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


 

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone
golfmedia.pl © 2005