startuj z golfmedia.pl | dodaj nas do ulubionych
Strona główna arrow Artykuły arrow Jak rozpoznawać trudność pola golfowego
ShortNews
Pole golfowe w Darłowie?

Image

Do czterech zachodniopomorskich pól golfowych może dołączyć w niedługim czasie nowy obiekt.

 
LOGOWANIE

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
REKLAMA
ReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama


Jak rozpoznawać trudność pola golfowego Drukuj Email
12.06.2012.
Image Rozpoczynamy cykl informacyjny, w którym postaramy się wyjaśnić niektóre podstawowe zagadnienia dotyczące golfa. Wiele z tych pojęć wydaje się dość dobrze znanych, jednak nie każdy golfista potrafi dokładnie wyjaśnić o co w tym chodzi. Na początek materiał o wskaźnikach trudności pól golfowych.
 
Każde pole golfowe ma swoją specyfikę. Wynika to z wielu czynników takich jak położenie geograficzne, architektura pola, wkomponowanie w naturę itp. Często spotykamy się z określeniem „trudne” lub „łatwe” pole. Czy można jednak pola w ten sposób porównywać? Czy mowa o najtrudniejszym polu świata ma sens? Aby uniknąć niefortunnych porównań dokonuje się kalibracji pól golfowych. Ma ona na celu nie tylko pozycjonowanie pola na rynku i w branży, ale również umożliwienie graczom realną ocenę trudności pola oraz adekwatną analizę gry.
Do definicji trudności pola wykorzystuje się wyniki gry dwóch kategorii graczy:
- scratch playera, czyli bardzo dobrego gracza o handicapie 0
oraz
- bogey playera, gracza o handicapie -18.
Kalibracji pola golfowego dokonuje się na podstawie trzech współczynników:
CR (Course Rating)
SR lub krótko Slope (Slope Rating)
PAR
CR: To liczba, która podaje ilość uderzeń jaką przeciętnie potrzebuje scratch player na zagranie całego pola przy normalnych warunkach pogodowych. Zazwyczaj wartość ta waha się pomiędzy 68 a 72, średnio np. 71,5.

SR: To empiryczny współczynnik obrazujący trudność pola dla graczy bogey w porównaniu do graczy scratch. Dzięki niemu można porównywać grę różnej kategorii graczy na zasadach fair play. Jego wartość jest stosunkowo skomplikowana do obliczenia, bo bazuje na średniej z pomiaru gry grupy graczy typu bogey na polu o przeciętnych warunkach uwzględniając takie parametry jak wysokość roughu, pogodę, ilość i umieszczenie bunkrów, długość pola itp. Wartość SR, zawsze zaokrąglona, leży najczęściej w zakresie pomiędzy 55 (najłatwiejsze pole) 155(najtrudniejsze). Dla przeciętnie trudnego pola uzgodniono wartość SR=113, którą też wykorzystuje się w obliczaniu handicapu gry. Im wyższa wartość, tym zazwyczaj trudniejsze pole.

PAR (ang. Professional Average Result) – to liczba porównawcza dla poszczególnych torów gry. Oznacza to np. że tor PAR 4 powinien być zagrany od tee do dołka czterema uderzeniami. PAR pola golfowego to suma PAR wszystkich torów gry (18 dołków). Turniejowe pole golfowe posiada zwykle cztery dołki PAR 5 i PAR 3  oraz dziesięć dołków PAR 4 , co daje razem PAR 72.
O tym czy pole jest łatwe czy trudne decyduje więc kilka czynników. Sam SR ze względu na swój względny charakter nie jest jednoznacznym wskaźnikiem. W kombinacji jednak z CR podaje obiektywnie stopień trudności pola np. pole o SR=128 i CR=72,4 jest trudniejsze od pola o SR=129 i CR=70,7.
Tekst: Janina Maroschik
Zdjęcie: Blue Canyon, Tajlandia
Komentarze
Szukaj
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


 

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone
golfmedia.pl © 2005